فورس تاچ چیست؟

/فورس تاچ چیست؟

فورس تاچ چیست؟
فورس تاچ در واقع یک صفحه نمایش حساس به مقدار فشار است که با بازخورد لمسی ترکیب می‌شود. نوعی از این فناوری در کنترلرهای ایکس باکس وان استفاده شده است، اما نکته‌ای که باعث جذابیت فناوری اپل می‌شود، ساخت صفحه نمایش حساس به مقدار فشار است، چرا که اغلب صفحات نمایش امروزی هیچ حساسیتی به مقدار فشار انگشت ندارند. اپل واچ از فناوری فورس تاچ در صفحه نمایش خود بهره می‌برد، این در حالی است که مک‌بوک‌های جدید این فناوری را در ترک‌پدهای خود جاسازی کرده‌اند. این دو با وجود بهره‌گیری از فناوری یکسان، حسی بسیار متفاوت را به کاربر القا می‌کنند.

ترک‌پد مک بوک مانند ترک‌پدهای معمولی است، اما کلیک‌های آن در واقع در اثر فشار لمس عملکرد متفاوتی دارند. در واقع فشار بیشتر بعد از کلیک روی ترک‌پد می‌تواند عملکردهای مختلفی داشته باشد. در یک وب سایت می‌تواند واژه یا اصطلاحی که روی آن کلیک کرده‌اید را شرح دهد یا در زمان پخش ویدئو این لمس می‌تواند سرعت پخش را کاهش یا افزایش دهد. فورس تاچ می‌تواند فشارهای مختلف لمس را تشخیص دهد، اما در حال حاضر استفاده‌های آن محدود است.
همچنین فورس تاچ در اپل واچ به فشارهای بیشتر روی صفحه نمایش بازخوردهای مختلفی را نشان داده و به نظر می‌رسد باعث لرزش کوچکی در بدنه ساعت می‌شود و بیشتر برای نشان دادن منوهای زیرمجموعه به‌کار می‌رود. زمانی که اپلیکیشن موسیقی در حال اجرا است فشار بیشتر روی صفحه نمایش، گزینه‌هایی مانند پخش تصادفی را فعال می‌کند. یا در هنگام نشان دادن ساعت فشار بیشتر روی صفحه نمایش گزینه‌های مختلف برای پوسته ساعت را در اختیار شما قرار خواهد داد.اما اپل واچ قطعه جدیدی غیر از قطعه‌های معمولی به نام Taptic Engine نیز دارد. این موتور باعث می‌شود ساعت شما علاوه بر لرزش‌های معمولی، توانایی ایجاد لرزش‌های مختلف و پیچیده را نیز داشته باشد.

آینده فورس تاچ
به نظر می‌رسد ورود این فناوری به آیپد می‌تواند حس یک کلیک واقعی را به کاربر منتقل کند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که اپل در سیستم عامل iOS 9 ویژگی‌هایی مانند اپل واچ را وارد گوشی‌ و تبلت‌های خود خواهد کرد و دکمه‌های مجازی پر‌کاربردتری را در اختیار کاربر قرار خواهد داد. تجربه یک دکمه‌ واقعی روی صفحه نمایش بزرگ می‌تواند بسیار جذاب باشد. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این فناوری می‌تواند حسی مانند تایپ روی یک صفحه کلید فیزیکی را به کاربر منتقل کند؟
فناوری فورس تاچ را روی آیپد تصور کنید. به نظر می‌رسد حس فشار دادن دکمه‌ها در هنگام تایپ می‌تواند باعث بهبود حس و عملکرد کاربر شود. به علاوه شاید با فشار بیشتر بتوان حروف را به حروف بزرگ‌تر تبدیل کرد و یا ویژگی‌هایی از این دست را فعال کرد. در بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر نیز می‌توان کاربردهای متنوعی را برای فناوری فورس تاچ متصور بود.

همچنین آیپد پرو با صفحه نمایش ۱۳‌اینچی خود می‌تواند در کنار یک قلم استایلوس حساس به فشار لمس قرار گرفته و به گجتی بی‌نظیر تبدیل شود. برای هنرمندان و طراحان هنری نیز این قلم می‌تواند بسیار کاربردی باشد و به آنها اجازه‌ خلق آثار هنری بی‌نظیری را بدهد. البته بد نیست بدانید که قلم سرفیس پرو مایکروسافت و قلم استایلوس موجود در گلکسی نوت ۵ سامسونگ می‌توانند فشارهای مختلف روی صفحه نمایش را تشخیص دهند، اما این ویژگی تنها به نوشتن روی صفحه نمایش محدود است و در سایر بخش‌ها کاربردی ندارد.
شاید بتوان گفت تجربه استفاده از فناوری فورس تاچ در آیپد بسیار بهتر از آیفون باشد، چرا که حس استفاده از صفحه کلید مجازی را می‌تواند به طرز چشمگیری بهبود ببخشد. البته در حال حاضر با توجه به استفاده‌های فورس تاچ در اپل واچ و مک بوک نمی‌توان به آینده‌ نزدیک این فناوری برای کاربران عادی امیدوار بود اما به‌طور قطع می‌توان گفت که اپل برنامه‌های بزرگی برای فناوری جدید خود دارد و زمان آنها را بیش از پیش مشخص خواهد کرد.

در حال حاضر این مسوولیت بر دوش اپل است تا فناوری فورس تاچ را تنها به یک ویژگی تبلیغاتی تبدیل نکرده و از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کند. این فناوری نباید جایگزین لمس طولانی مدت در گوشی‌ها شود و یا تنها گزینه‌های بیشتر مانند پاک یا از نصب درآوردن

اپلیکیشن‌ها را در اختیار کاربران قرار دهد. اپل باید فورس تاچ را به بلوغ برساند و از ظرفیت‌های آن استفاده کند.

 

۱۳۹۸-۳-۱۲ ۱۸:۱۶:۳۰ +۰۰:۰۰

دیدگاه خود را بنویسید

نیوتک | فروش و اجاره نمایشگر تاچ، میز لمسی، کیوسک لمسی و استند لمسی، آدمک مجازی و هرم هوشمند